Od včeraj, ponedeljka, 22. junija 2026, je na portalu MMC RTV SLO na voljo posebna podstran Melodije morja in sonca - RTV SLO, kjer lahko spremljamo letošnji jubilejni 45. festival MMS. Na njej so ekskluzivno objavljeni akustični predstavitveni posnetki tekmovalnih in rezervnih skladb.
Tudi letos se izvajalci najprej predstavijo s starejšo skladbo, nato pa še z refrenom svoje nove, še neobjavljene tekmovalne pesmi. Posebnost letošnje izdaje je bonus – predpremiera refrena iz studijskega posnetka, ki bo po festivalu zaživel na radijskih postajah, spletnih platformah in fizičnih nosilcih zvoka. Za poslušalce in gledalce MMS-a ter ljubitelje slovenske glasbe je to priložnost, da izvajalce vidijo v njihovem ustvarjalnem studijskem okolju in da se prvič srečajo z novimi skladbami, ki so prepričale izborno komisijo festivala.
Posnetki so nastali v Studiu Hendrix RTV centra Koper - Capodistria, pod budnim ušesom producentke Ksenije Kos in tonskega mojstra Tadeja Tadiča, za video zapis in montažo pa je poskrbel Andrej Stupar.
Vir: MMC RTV SLO / festival MMS
Ob odštevanju do glavnega festivalskega večera, 4. julija 2026, vabimo na predstavitveni večer čez natanko teden dni (30. junija ob 21. uri na Trgu Prekomorskih brigad v Portorožu brezplačen koncert v živo z MMS Bendom) ter razkrivamo del zaključnega šov programa.
Poleg še enega presenečenja, priljubljenemu imenu iz vrha domače pop scene, bo v zadnjih minutah festivala tik pred razglasitvijo rezultatov in zmagovalcev čas za electro-dance in za osvežitev priljubljenih zvokov iz obdobja rojstva tega festivala in razvpitih 80-ih, pod sloganom »BODOČNOST JE ZDAJ – PESEM SKOZI GENERACIJE«. Matjaž Kosi (Moulin Rouge), avtor, producent in ustvarjalec ene najuspešnejših slovenskih glasbenih zgodb v tujini, bo na MMS 2026 predstavil poseben glasbeno-vizualni projekt: nastop z novima različicama skladb »Beng Beng«, prvotno predstavljene na MMS leta 1991, in prvo zmagovalno pesem MMS -a »Nasmeh poletnih dni« iz leta 1978; napoveduje pa tudi nove izdaje in nastope projekta Moulin Rouge z novim avtorskim materialom in mednarodnimi projekti.
Umetniški vodja festivala Melodije morja in sonca, Andrea F, je o izbiri in sodelovanju z Matjažem Kosijem povedal: »Že vrsto let sem razmišljal o tem, da je morda to mnogim neznano, a stavek »Big in Japan« v Sloveniji ni le naslov uspešnice skupine Alphaville iz osemdesetih – je tudi življenjska zgodba uspeha slovenske skupine, ki je na Japonskem dobesedno kultna. Spominjam se tudi obdobja, ko so moji diskografski sogovorniki v Italiji od naše glasbene scene poznali le Moulin Rouge, ker so tako imenovanemu italodisco zvoku prispevali vsaj toliko, kot so nekateri ključni italijanski izvajalci tega žanra. In ker se je ta glasba rojevala v istem obdobju kot naš festival,se mi je zdela naravna zamisel,da še danes glasbeno aktivnega Matjaža povabim na oder MMS-a.« (konec)